„Castelul de altădată”. Expoziţie de interioare istorice – „A hajdanvolt kastély”. Történelmi enteriőr kiállítás -„Past Days of the Castle”. Exhibition of Historical Interiors

{:ro}

1309421705IMG_1621Expoziţia de la primul etaj al castelului Károlyi încearcă să redea, cu ajutorul reconstituirilor de interioare istorice în zece săli diferite, atmosfera istorică a unui castel din epoca modernă.
La baza concepţiei expoziţionale a stat ideea de a reda cât mai fidel aspectul interior al unei rezidenţe aristocratice funcţionale de la sfârşitul secolului al XIX-lea. În cadrul expoziţiei a fost utilizat mobilier original în diverse stiluri artistice (în special baroc, biedermeier, neo-renaştere), specifice ambientului eclectic de la finalul epocii moderne.
Deficienţa informaţiilor iconografice privind aspectul interior al castelului a fost suplinită cu ajutorul izvoarelor scrise – inventarul castelului, iar tematica fiecărei săli de expoziție a fost decisă pe baza analogiilor istorice disponibile şi a structurii arhitectonice a fiecărei încăperi.
Astfel, au fost realizate o bibliotecă, două antreuri, o cameră de relaxare pentru bărbaţi, salonul de bal indispensabil castelelor de epocă, sufrageria, budoirul doamnelor, dormitorul, camera de toaletă şi sala de muzică.
www.e-castellum.eu

{:}{:hu}1309421705IMG_1621A Károlyi kastély első emeletén, tíz teremben rendezett kiállítás az új-kori kastély mindennapjait, sajátos hangulatát kívánja bemutatni. A tárlat célja egy arisztokra család rezidenciájaként szolgáló kastélybelső korhű, a 19. század második felére jellemző megjelenítése. A kiállításban tehát, e korszakból származó különböző stílusú (neo-reneszánsz, barokk, biedermeier) bútorokat mutatunk be, ezáltal is visszaadva a kor kastélybelsőinek eklektikus hangulatát. A kiállítás koncepciójának kidolgozását jelentősen nehezítette, hogy a kastélybelsőről meglehetősen kevés információ maradt fenn. Így, az írott források, elsősorban a nagykárolyi kastély inventáriumainak felhasználása mellett, a kiállító termek tematikáját korabeli kastély berendezések analógiái és a termek építészeti sajátosságai alapján határoztuk meg. A berendezett belsők az egykori funkcióknak megfelelően széles skálát ölelnek fel, így berendezésre került: egy könyvtárszoba, két előtér, egy játékszoba, a korabeli kastélyok elengedhetetlen kellékeként egy bálterem, egy ebédlő, egy női budoár, egy hálószoba, egy fürdőszoba, valamint egy zeneterem.
http://www.e-castellum.eu{:}{:en}1309421705IMG_1621The exhibition installed at the first floor of the Károlyi castle is an attempt to reproduce the historical atmosphere of a Modern Age castle, through its restorations of interiors in ten different rooms. The concept of the exhibition focuses on the restoration of the interiors of a noble residence at the second half of the 19th century as accurate as it is possible. The exhibition displays antique furniture of various styles (especially Baroque, Biedermeier and Neo-Renaissance) specific of the eclectic taste of the late Modern period. The lack of iconographic information regarding the interiors of the castle has been covered by written sources, the inventories of the building, while the theme of the exhibition in each room has been decided taking into consideration the available historical analogies and the architectural structure. Thus, came to life a library, two halls, a man’s entertainment room, ball room (an indispensable space for a castle), the living-room, the ladies’ budoir, the bedroom, the bathroom and the music salon.                                   http://www.e-castellum.eu{:}