Vernisaj, Expo foto-documentare: Centenarul în ipostaze identitare.

Muzeul Județean Satu Mare duce în Ungaria sărbătoarea Centenarului

La invitația Consulatului General al României la Gyula, Muzeul Județean Satu Mare organizează la sediul Uniunii Culturale a Românilor din Ungaria, în 22 septembrie ora 18,  un amplu program dedicat Centenarului Marii Uniri:

• Vernisajul Expoziție foto – documentare: Centenarul în ipostaze identitare.
  • Prezentarea Catalogului multilingv: Centenarul în ipostaze identitare,

autor: dr. Daniela Bălu.

• ”RO – SMbooks – promo”: prezentări de cărți, reviste, albume finanțate de Consiliul Județean Satu Mare, asociații și instituții de cultură sătmărene, cu tematica: ”Primul Război Mondial”, ”Personalități sătmărene implicate în realizarea Marii Uniri”, revista ”Eroii Neamului”, ”Volumul omagial Vasile Lucaciu”.

–  ”ROmânia în cântece și dansuri tradiționale” – spectacol folcloric susținut de Ansamblul folcloric ”Cetatea Codrului” din Ardud.

Proiectul a fost organizat cu sprijinul: Ministerului Culturii și Identității Naționale – Direcția Județeană pentru Cultură Satu Mare; Consiliului Județean Satu Mare; Consulatului General al României la Gyula, Ungaria; Uniunii Culturale a Românilor din Ungaria; Primăriei Ardud; Asociației Civice ”Tempora” Satu Mare;  Asociației Fotoclub ”Vasile Venig Laszlo”, Carei; Forumului Democrat German filiala Satu Mare.

Evenimentul se înscrie și în seria manifestărilor dedicate ”Anului European al Patrimoniului Cultural”, oferindu-ne oportunitatea de a prezenta aspectele pozitive ale culturii, civilizației și spiritualității românești, dar și diversitatea etno-culturală specifică județului Satu Mare, Centenarul Marii Uniri fiind prilejul generos de a sărbătorii valorile spirituale care ne unesc, spre deosebire de actele politice care, uneori, dezbină.

Vă invităm așadar să ”Sărbătorim împreună” în Ungaria, printre fotografii ce povestesc despre străbuni, urmași, credință, frumusețe, datini și măiestrie, pe acordurile muzicii tradiționale, venite din străvechea cetate a Ardudului medieval.