Semnarea protocolului de colaborare instituțională între Muzeul Jósa András – Nyíregyháza și Muzeul Județean Satu Mare

RO: Dl. manager dr. Liviu Marta și dl. director. Tibor Rémiás au semnat protocolul de colaborare instituțională între Muzeul Jósa András, Nyíregyháza și Muzeul Județean Satu Mare. Acordul e valabil pentru următorii cinci ani și continuă activitățile de cooperare transfrontalieră multidisciplinară inițiate din anii 1990. Colaborarea beneficiază de suportul deplin al Instituției Prefectului Județului Satu Mare și al Consiliului Județean Satu Mare.

HU: dr. Liviu Marta menedzser és dr. Rémiás Tibor igazgató urak aláírták a Szatmár Megyei Múzeum és a nyíregyházi Jósa András Múzeum intézményi együttműködéséről szóló szerződést. Az egyezmény a következő öt évre szól és folytatja az 1990-es években megkezdett határon átnyúló multidiszciplináris közös tevékenységeket. A két múzeum közti együttműködés élvezi a Szatmár Megyei Prefektúra és a Szatmár Megyei Tanács teljes támogatását.