Muzeul Ugocea-Oaș, Tarna Mare

Muzeul Ugocea ? Oa?, Tarna Mare, ??i dore?te s? oglindeasc? o imagine a ceea ce a ?nsemnat via?a tradi?ional? a o?enilor ugoceni. Pentru recrearea interioarelor tradi?ionale o?ene?ti ?i reconstituirea modului de via?? a ugocenilor sunt expuse peste 200 de bunuri muzeale, piese de costum tradi?ional, textile de interior (?terguri ?esute ?n r?zboiul de ?esut, fe?e de mas?, cear?afuri ?lepedeau??, ?nvelitori de pat ?i covoare ?esute), obiecte utilizate ?n industria casnic? ?i

textil? (meli??, pieptene de fuioare, furci de tors cu roat? sau cu talp?, v?rtelni?e, sucale, r??chitoare, r?zboi de ?esut, ma?in? de cusut), piese de mobilier (l?doi, lavi?? cu spate, mas?, pat, scaun, bufet vitrin?), ceramic? utilitar? ?i decorativ? (blide, oluri de n?na? ?i pentru ap?, ulcele, oale de sarmale), obiecte de uz casnic confec?ionate din lemn (cove?i, buduroi, piu?), obiecte de cult ?i ritual (icoane pe sticl?, crucifixuri, un viflaim). De-asemenea, sunt expuse ?i fotografii etnografice din colec?ia Muzeului Jude?ean Satu Mare.

Cum ajung?

Apasă pe adresa din dreapta pentru a vedea direcțiile

Muzeul Județean Satu Mare

• muzeusm@gmail.com