Muzeul în aer liber, Măriuș

Muzeul în aer liber din Măriuș are până în prezent remontate și restaurate două case tradiționale și anexele specifice gospodăriilor codrenești – șură și poiată. Prima casă tradițională a fost remontată în Muzeul în aer liber din Măriuș în anul 2012 de către specialiștii Muzeului Județean Satu Mare. Casa construită la sfârșitul secolului al XIX-lea a fost achiziționată de către Muzeul Județean Satu Mare în anul 1992 de la familia Petric C. din localitatea Pomi. Construcția este

specifică arhitecturii zonei etnografice a Țării  Codrului. Pe meștergrinda din camera curată se află următoarea inscripție: Acest edificiu sau edificatu in anul 1864 a lui Fazsi Ioanu Maistriul au fostu Georgiu Micloșiu.Acest tip de inscripție care poartă numele meșterului și anul de construcție, este foarte rar întâlnită. Casa este compusă din două camere: cea curată și camera de locuit, o tindă și târnațul care se află în partea din față a casei și este susținut de cinci stâlpi ciopliți și strunjiți cu patru elemente circulare.

Muzeul Județean Satu Mare

• muzeusm@gmail.com