Muzeul de Artă Satu Mare

Expozi?ia permanent? Aurel Popp

Secția de Artă a Muzeului Județean Satu Mare, înfiinţată în anul 1968,  își desfășoară activitatea în una dintre cele mai reprezentative clădiri aflate în centrul istoric al orașului Satu Mare, cunoscută sub denumirea de „Casa Vécsey”. Locul pe care se găsește edificiul are o valoare istorică deosebită, deoarece aici era amplasată clădirea aparţinătoare fostei cetăţi Satu Mare, folosită drept depozit de muniţii al garnizoanei, unde, conform unor ipoteze, a fost încheiată, în 30 aprilie 1711, Pacea de la Satu Mare.

Patrimoniul cultural al Secției de Artă se mândrește cu lucrări ale unor reprezentanţi de seamă ai Centrului Artistic de la Baia Mare și cu o bogată colecţie de artă plastică contemporană a unor artişti de prestigiu. Expoziția permanentă a secției, găzduită în cele 5 săli de la etaj, este dedicată artistului plastic sătmărean Aurel Popp, acesta fiind unul dintre cei mai valoroși artiști ai Transivaniei și ai Sătmarului. Cunoscut și apreciat pentru realizările din domeniul graficii, sculpturii și picturii, Aurel Popp s-a impus în viața culturală sătmăreană prin valoarea și talentul său.

Secţia de Artă organizează expoziţii temporare tematice cu lucrări aflate în patrimoniul său cultural, sau expoziții de autor: Litteczky Endre, Tóth Gyula, Fodor Kálmán, Ion Sasu, Ion Popdan, Olajos Béla, Szatmari Agnes, Cristina Gloria Oprişa etc.

Cum ajung?

Apasă pe adresa din dreapta pentru a vedea direcțiile

Muzeul Județean Satu Mare

• muzeusm@gmail.com