Lansare de carte: „Reconstituirea memoriei sătmărene. 130 de ani de viață muzeală sătmăreană”/Könyvbemutató „Szatmári emlékezet helyreállítása 130 éves a múzeum Szatmáron”

Cu ocazia Zilei Internaționale a Muzeelor, inițiată de Consiliul Internațional al Muzeelor (ICOM) în urmă cu 45 de ani, Muzeul Județean Satu Mare, lansează volumul Reconstituirea memoriei sătmărene. 130 de ani de viață muzeală sătmăreană, autori: dr. Daniela Bălu, Diana Kinces. Volumul va fi prezentat de doamna dr. Doina Ișfanoni, expert patrimoniu cultural, istoric de artă, cercetător etnolog și de doamna dr.Marta Cordea, expert carte veche și bibliofilie. Un moment artistic va fi susținut de Creative Art Studio Satu Mare.

Tema propusă pentru anul acesta de către ICOM este PUTEREA MUZEELOR care ne învață despre trecut și ne deschide mintea spre noi idei, iar lansarea cărții care vorbește tocmai despre trecutul, evoluția și rolul muzeului în viața și comunitatea sătmăreană ne indică potențialul muzeului de a aduce schimbări pozitive și de a construi un viitor mai conștient și mai bun.

Evenimentul va avea loc miercuri, 18 mai 2022, ora 14 la sediul Muzeului Județean Satu Mare, Bulevardul Vasile Lucaciu 21.

A Múzeumok Nemzetközi Napja alkalmából, melyet a Nemzetközi Múzeumok Tanácsa kezdeményezett 45 évvel ezelőtt, a Szatmár Megyei Múzeum könyvbemutót tart Szatmári emlékezet helyreállítása.130 éves a múzeum Szatmáron, írók: dr. Daniela Bălu, Diana Kinces. A kötetet bemutatják dr.Doina Ișfanoni, kultúrális örökség szakértő, művészettörténész, néprajzkutató és dr. Marta Cordea, régikönyvszakértő, könyvtáros. A művészeti pillanatokat biztosítja a Creative Art Studio Szatmárnémeti.

Az ICOM által javasolt téma, erre az évre a Múzeumok Ereje, mely a múltról tanít és megnyítja elménket az új ötletekre. A könyvbemutató mely épp a múltról beszél, a szatmári közösség múzeumi életének szerepéről és fejlődéséről mutatja a múzeumban rejlő lehetőségeket a pozitiv változásokra és egy jobb és tudatosabb jövő építésére.

Az esemény 2022. május 18-án, szerdán 14:00 órától lesz a Szatmár Megyei Múzeumban, Vasile Lucaciu sugárút 21. szám