Precursorul calamității / A vész előzményei
Istoria vorbește despre inundații repetate ale Someșului ca despre un tribut pe care oamenii îl plătesc periodic. Al cincilea râu ca mărime și debit din România, Someșul a produs inundații în ținuturile sătmărene în anii 1740, 1792, 1855, mai mari în anii 1884 și 1888, când nivelul apei a atins la Satu Mare cota de 630 cm. Luna mai 1970 avea să aducă cea mai mare calamitate naturală din istoria Sătmarului. Semnalul de alarmă a fost dat în ziua de 13 mai. În dimineața zilei de 14 mai Someșul a atins la Mira Satu Mare cota de 770 cm, pătrunzând pe malul stâng și în zona inundabilă a orașului. Dezastrul avea să se producă la ora 12, când digul din satul Cucu – comuna Odoreu – avea să cedeze.
A történelem során többször találkozott Szatmár a Szamos áradásaival, szembesülve a természet ismétlődő csapásaival. A Szamos 1740-ben, 1792-ben, 1855-ben is jelentős áradásokat okozott Szatmárban, igazán nagy károkat 1884-ben és 1888-ban okozott, ez utóbbi alkalommal Szatmárnémetiben 630 cm magasságban tetőzött. Románia ötödik legnagyobb folyója 1970. májusában Szatmár történetének legnagyobb természeti katasztrófáját hozta. A vész közeledését már május 13-án lehetett tudni. Május 14-én reggel a Szamos elérte a 770 cm-es vízszintet Szatmárnémetinél átlépve a bal partot és elárasztva a város alacsonyabb részeit. A katasztrófa 12 órakor következett be, amikor a Szatmárudvarihoz tartozó Kaknál a folyó gátja átszakadt.






Diguri / Gátak
Apele Someșului sunt în continuă creștere, ajungând la un nivel fără precedent de 900 cm la mira Satu Mare, depășind cu un metru înălțimea digurilor. Acestea au fost spulberate în mai multe porțiuni. La intrarea în județ, aple Someșului iau înfățișarea unui adevărat fluviu, având un debit de 3.600 mc/s, cât cel obișnuit al Dunării, o lățime care depășea adesea 15 km.
A Szamos vize folyamatos emelkedést mutatott és Szatmárnémetinél elérte a példátlanul magas 900 cm-es szintet, amely egy méterrel meghaladta a gátak magasságát. A gát a város területén több helyen is átszakadt. A megyébe érkező Szamos vize valóságos folyammá duzzadt, a víz vízhozama a Dunáéhoz volt fogható 3.600 m³/s, a szélessége pedig meghaladta a 15 km-t.














Inundația / Az árvíz
Cele 740 mii ore de muncă, miile de tone de piatră, 145.000 saci de iută, au diminuat, dar nu au putut împiedica dezlănțuirea catastrofei. Peste 30% din suprafața municipiului și a județului este acoperită cu ape. În mai puțin de 2 ore au fost inundate fabrici, locuințe, magazine, spitale, școli, străzi. Apele au distrus uzina electrică, lăsând astfel în întuneric întreg orașul în care miile de oameni încercau să se salveze.
A 740 ezer óra munka, a több ezer tonna kavics, a 145.000 föld-zsák csökkentette ugyan, de nem tudta megakadályozni a katasztrófát. A megye és a megyeközpont több mint 30%-át belepte az ár. Kevesebb, mint 2 óra alatt a víz elárasztotta a gyárakat, az emberek otthonait, az üzleteket, a kórházakat, az iskolákat és az utcákat is. A víz elpusztította a gátat melletti elektromos erőművet is, így az egész város áram nélkül maradt, ahol emberek ezrei próbálták megmenteni a menthetőt.











Victime, salvarea victimelor / Áldozatok, a mentés
Bilanțul decedaților din perioada inundațiilor din luna mai este unul incomplet. Odată cu retragerea apelor numărul acestora crește. Potrivit volumului ”Epopee pe Someș”, oficial s-a înregistrat un număr de 56 de victime, dar cercetările presei și documentele de arhivă arată că, după retragerea apelor, numărul decedaților în județ este de 73. Fără adăpost au rămas un număr de 5.693 de familii, aproximativ 20.000 de persoane.
A májusi árvíz okozta halálesetek pontos száma a napig tisztázatlan. Az 1970-es árvízről megemlékező, Epopee pe Someș (Hősköltemény a Szamosról) című album alapján Szatmárnémetiben 56 főt nyilvánítottak az áradások áldozatának, ám a korabeli sajtó és a levéltári dokumentumok azt bizonyítják, hogy az ár levonulása után a Szatmár megyei áldozatok száma 73 főre tehető, valamint 5.693 család, megközelítőleg 20.000 ember házát döntötte romba a víz, akik így fedél nélkül maradtak.











Ape mari în oraș / Víz alatt a város
Sunt acoperite de ape arterele principale ale orașului, întreg Cartierul Gării, Calea Traian, Grădina Populară, Parcul Lucaciu, străzile Margaretelor, Fabricii, Chendi, Egalității, Trandafirilor, Ștefan cel Mare, Ghica, Lazarului, Argeșului, Pionierilor, Republicii, Arțarilor, Anton Pann, Scânteii, Engels, Progresului, Botizului, Coșbuc, Piața Mică, în total 171 de străzi, cu o suprafață de 1.062.342 mp. Oamenii încearcă să se salveze improvizând plute din butoaie, scânduri, grinzi, cauciucuri. Sunt salvați peste 6.000 de oameni, în special copii și femei, în condiții deosebit de grele.
Víz borította a város fő útjait, az állomás környékét, a Sugárutat, a Kossuth-kertet, a Lucaciu parkot, a Margaretelor, a Fabricii, a Chendi, az Egalitatii, a Trandafirilor, a Ștefan cel Mare, a Ghica, a Lazarului, az Argeșului, a Pionierilor, a Republicii, az Artarilor, az Anton Pann, a Scânteii, az Engels, a Progresului, a Botizului, a Coșbuc, a Piața Mică utcákat, összesen 171 utcát 1.062.342 négyzetméteren. Az emberek próbálják menteni magukat, tutajokat rögtönözve hordókból, deszkákból, gerendákból és gumiabroncsokból. A rendkívül nehéz körülmények ellenére, több mint 6.000 embert mentenek ki, főleg gyermekeket és nőket.







Vizita lui Nicolae Ceaușescu din 16 mai 1970 / Nicolae Ceaușescu 1970. május 16-i látogatása
A treia zi de la inundarea orașului, Nicolae Ceaușescu ajunge la Satu Mare, venind din Dej, unde declară că este prioritară reluarea activității în fabrici. Sub conducerea lui Iosif Uglar, primul secretar de partid al judeţului Satu Mare, sătmărenii l-au întâmpinat, stând în apă până la genunchi și salutându-l. Ceaușescu a mai vizitat Satu Mare și în 27 noiembrie 1970, dorind să vadă reconstrucția orașului.
A város eláradása utáni harmadik napon Nicolae Ceaușescu Désről Szatmárnémetibe érkezik, ahol megállapítja, hogy elsődleges feladat a gyárakban végzett tevékenységek folytatása. Emberek ezrei fogadták, a vízben térden állva köszöntötték őt. Ceaușescu 1970. november 27-én ismét Szatmárnémetibe látogatott, mivel látni kívánta a város újjáépítését.









Menționăm că această imagine a fost preluată, de la fototeca online a comunismului românesc, sursa oficială a imaginii o puteți vizualiza aici.
Pagube materiale / Gazdasági Károk
Cele mai mari pagube s-au înregistrat în cartierul denumit azi „14 Mai”, unde Someșul a atins cota maximă de 2 m înălțime. Nici o casă din acest cartier nu a rămas întreagă, așa cum niciun om nu a rămas nemarcat pe viață după această tragedie. La nivelul orașului, pierderile suferite au fost estimate la 259 de milioane de lei, cele din industrie de 77 milioane de lei, în construcții și investiții 6 milioane, în circulația mărfurilor peste 18 milioane lei, în producție de 64 milioane de lei. Dintre localitățile cele mai afectate de inundații a fost Odoreul: din 4.800 de locuitori, 3.444 au fost sinistrați, 700 de familii rămânând fără adăpost. Apele au distrus și inundat fabricile „Ceram”, Fabrica „1 Septembrie”, „Solidaritatea”, „Iprofil”, Fabrica de Mobilă, Întreprinderea de produse industriale I.P.I, Gara și Depoul C.F.R., Uzina de apă, Depozitul de carburanți, Stația de transformare de 110 kw. La fabrica de Mașini Casnice „23 August” apele au distrus și avariat produsele finite, ceea ce a determinat întreruperea producției pe o perioadă de 8-17 zile. În unele părți ale Fabricii de Cărămidă apa a ajuns la nivelul de 1,5 m, iar stratul de nămol era de 50 cm.
A legnagyobb károkat a mai „Május 14” nevű lakónegyed környékén regisztrálták, ahol a Szamos elérte a 2 m-es magasságot is. A lakónegyed egyetlen háza sem maradt épen, ugyanúgy, ahogy egyetlen ember sem volt, akiben ne hagyott volna mély nyomot ez a tragédia. A város szintjén az elszenvedett veszteségek becslések szerint 259 millió lejt jelentettek, az ipari veszteségeket 77 millió lejre becsülték, az épületekben történt veszteségeket 6 millióra, az áruk forgalmában több mint 18 millió lejre, a termelésben pedig 64 millió lejre. Az árvíz által leginkább érintett helységek között Szatmárudvarit érintette leginkább: 4.800 lakosából 3.444-et sújtott az elemi csapás, 700 család pedig hajlék nélkül maradt. A víz megsemmisítette és elárasztotta a „Ceram” gyárat, a Szeptember 1., a Solidaritatea, az Iprofil gyárakat, a Bútorgyárat, az I.P.I Ipari Termékeket gyártó vállalatot, a vasútállomást és a vasúti depót, a vízművet, az üzemanyag raktárat, valamint a 110 kW-os transzformátor állomást. Az „Augusztus 23.” háztartásigép-gyárban az árvíz megsemmisítette és megkárosította a már kész termékeket és a termelést 8-17 napra megakasztotta. A téglagyár területének bizonyos részein a víz elérte a 1,5 m-es szintet, az iszapréteg pedig az 50 cm-t.




















Lucrări de întărire a digurilor / A gátak megerősítése
Cei 57 de km de diguri au fost consolidați cu toate forțele umane de care dispunea orașul în acel moment. Toată suflarea avea un singur scop: protejarea orașului și a bunurilor adunate de o viață. Digurile cedează în câteva puncte, în spatele fabricilor de pe strada Botizului, dinspre satele Berindan, Mărtinești, Cucu, Botiz, Eteni etc. înaintând spre Satu Mare într-o viitură uriașă de 2-3 m.
Az 57 km hosszú gátat a város minden mozgósítható munkaerejével megpróbálták védeni, mindenkit a város megvédése és az egy életen át összegyűjtött javainak megmentése vezetett. A gátak azonban több ponton is megadták magukat, a Batizi úti gyártelepek mögött, Berend, Kakszentmárton, Kak, Batiz, Etény stb. települések felől a víz hatalmas, 2-3 méteres hullámokban közelített Szatmárnémeti felé.







Ajutoare / Segélyek
Mai 1970 a fost un moment de grea încercare pentru sătmăreni, căruia i-au făcut față printr-o mobilizare exemplară, printr-un spirit civic extraordinar. Le-au fost alături români din întreaga țară dar, și cetățeni din multe state ale lumii, care au donat bani, alimente, medicamente, îmbrăcăminte, stații de filtrare a apei, generatoare, bărci. În oraș au fost amenajate 25 de puncte de desfacere a produselor alimentare și a altor mărfuri, mai multe autocamioane magazin s-au deplasat pe străzi împărțind ajutoare sinistraților. Cartierul Someșul, cuprinzând străzile Chendi, Barițiu, Argeșului, Anton Pann, Ion Ghica, a fost denumit simbolic Cartierul „Solidarității”.
1970. májusa nehéz időszak volt a szatmáriak életében, azonban a lakosság példaértékű magatartásról tett tanúbizonyságot. Az ország egy emberként fogott össze a károsultak megsegítésére, de jelentős külföldi segítség is érkezett pénz, étel, gyógyszer, ruhanemű, vízszűrő berendezések, generátorok és csónakok és más létszükségleti dolgok formájában. A városban 25 elosztó pontot rendeztek be élelmiszer és egyéb termékek árusítására, valamint több áruszállító teherautó járta az utcákat segélyt osztva a károsultaknak. A Szamos negyedet, ideértve a Chendi, a Barițiu, az Argeșului, az Anton Pann, a Ion Ghica utcákat, szimbolikusan a „Szolidaritás” lakónegyedének nevezték el.




















Reconstrucție Oraș / A város újjáépítése
O urmare a inundațiilor din mai 1970 este dezvoltarea accelerată a orașului care a renăscut în câteva luni de zile. Viitura de 702 cm de pe Someș din 11 – 13 iunie 1970 găsește digurile refăcute. S-au construit aproximativ 4.000 de apartamente, în mai puțin de un an de zile s-au dat în folosință cartierele Solidarității, 14 Mai, Micro 14, Carpați I. Odoreul va deveni comună model. Se construiește pe strada Botizului, pe strada Chendi, Barițiu, Argeșului, Ghica, Pionierilor, Anton Pann, acolo unde furia apelor a distrus totul cu puțin timp în urmă.
Az 1970. májusi árvíz követően a város néhány hónap alatt újjászületett. A Szamoson levonuló újabb, 1970. június 11-13. közötti 702 cm-es árhullám zajlásakor a gátak már ismét álltak. Kevesebb mint egy év alatt, átadták a Szolidaritás, a 14-es Micro/lakónegyedet, a Kárpátok 1 és a Kárpátok 2 lakótelepek tömbházait, mintegy 4.000 új lakással. Szatmárudvari mintaközségé vált. Építkezések folytak a Batizi úton, a Chendi, a Barițiu, az Argeșului, a Ghica, a Pionierilor és az Anton Pann utcákon, ott, ahol a megvadult víz szinte mindent elpusztított.









